Fundacja Profile | ul. Franciszkańska 6, 00-214 Warszawa
facebook

"Co jeszcze może się wydarzyć" Józefa Robakowskiego w MAK Gallery w Wenecji

 

 

 

What Can Still Happen

07.05.2019 – 05.06.2019

 

MAK Gallery

Calle Regina, 2261

Santa Croce

Wenecja

 

Kuratorzy: Bożena Czubak, Fabio Cavallucci

Multimedialny projekt dotyczy bieżącej współczesności, tego, co się wydarza, jak to jest pokazywane i jak jest komunikowane. Materiały filmowe w przeważającej mierze pochodzą z mediów społecznościowych. Parady, pochody, demonstracje różnych opcji politycznych, akcje artystyczne, kampanie społeczne dotyczące różnych obszarów życia. W przestrzeni z konstelacją dynamicznie zmieniających się obrazów pokazywane są zmontowane przez artystę zapisy filmowe tego, co aktualnie dzieje się ę na ulicach i w różnych przestrzeniach publicznych, co jest rejestrowane, udostępniane i rozpowszechniane.

Efekt Facebooka z miliardami użytkowników na świecie i milionami w Polsce, w interpretacji Robakowskiego dotyczy przede wszystkim dystrybucji i redystrybucji przekazów wizualnych, otwarcia sceny niekontrolowanego przepływu informacji, na której każdy może być autorem, producentem czy dystrybutorem. Ta otwarta scena dostarcza obrazów rzeczywistości, wobec których sztuka współczesna staje się coraz bardziej bezradna. W tym wizualnym aktywizmie uruchamianym na rzecz różnych interesów społecznych i politycznych nie chodzi już o same obrazy ale o sposoby ich użycia i funkcjonowania.

W zmediatyzowanym społeczeństwie sieci ogólnie dostępne kanały komunikacji pozwalające na relacjonowanie rzeczywistości i wyrażanie własnej opinii są według artysty miejscem, gdzie toczy się najbardziej bezwzględna walka o obrazy rzeczywistości.

 

Józef Robakowski, What Can Still Happen, 2019, MAK Gallery, Wenecja, Włochy, widok wystawy

Otwarcie wystawy Józefa Robakowskiego What Can Still Happen, 2019, MAK Gallery, Wenecja, Włochy 

Józef Robakowski, What Can Still Happen, 2019, MAK Gallery, Wenecja, Włochy, widok wystawy

 

 

 

Natalia Brandt, Gry przesunięć

 

więcej

Krzysztof Wodiczko. Pokaz dokumentacji projektów zrealizowanych w Japonii

 

więcej

Spotkanie dyskusyjne z Józefem Robakowskim

 

więcej

Józef Robakowski, Co jeszcze może się wydarzyć | Warszawa

 

więcej

Copyright 2010, Fundacja Profile